GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 10112440
*
nr 1011 2440
Fat
+ kanna, Mullbär, Gefle
Kondition: kanna är lagad
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 januari 2016
kl 18:50:24
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/1 22:01:32
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle kanna keramik mullbär svensk keramik svenska keramiker
-
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:41
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21
-
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:17
*
Fat
Kondition: kanna är lagad
nr 1011 2440
Fat
+ kanna, Mullbär, Gefle
Kondition: kanna är lagad
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 januari 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/1 22:01:32 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fat gefle kanna keramik mullbär svensk keramik svenska keramiker
-
4161 Färglitografier
2 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Oramade lösa..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:41 -
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21 -
4176 Skålfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Karneval", Gu..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:23
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:17